Zdravím všechny milovníky knih,
věřím, že mezi čtenáři tohoto webu je spousta z vás, kteří (stejně jako já), nedají dopustit na tištěnou knihu, kterou drží fyzicky v ruce. Já sama mám knihy moc ráda a proto jsem pro vás připravila tuto rubriku, do které budu pravidelně každý měsíc přidávat články s tipy na knihy, které si můžete nejen z oblasti zdravého životního stylu přečíst. Navázala jsem spolupráci s nakladatelstvím Albatros, díky kterému tato rubrika vznikla.
„Podle Českého statistického úřadu přečte alespoň jednu knihu ročně tři čtvrtiny dospělých. „
Hned na úvod pro vás mám tipy na 5 knih, které jsem si vybrala a mám tak možnost vám je všechny postupně představit.
Můj život bez lepku – Monika Menky
Monču jsem měla možnost poznat díky soutěži Restart s Dietou, kde jsme se společně dostaly do finále. Když jsem viděla, že vydala svoji knihu, byla první na seznamu, kterou jsem chtěla mít. I když se lepku nevyhýbám, knihu jsem si vybrala nejen proto, abych Monču podpořila, ale chtěla jsem se o celiakii dozvědět více informací.
Kniha je moc krásně zpracovaná. Monča v ní popisuje vše, co by vás mohlo zajímat nejen jako bezlepkáře. Dočtete se celý Monči příběh – jakou musela ujít cestu k tomu, než přišla na to, že má celiakii. A že to nebyla jednoduchá cesta. Líbí se mi, že kniha má příběh, dozvíte se nejen Monči bezlepkové začátky, ale i spoustu informací o celiakii, příznacích, jak se tato nemoc vyšetřuje, co to vůbec bezlepková dieta je i kde lepek můžete najít. Myslím, že může být velkým pomocníkem pro ty, kteří se s celiakií teprve seznamují.
Velkou část knihy obsahují bezlepkové recepty, které doplňují krásné fotografie. Monča připravila recepty na snídaně, pečivo, svačiny, předkrmy, polévky, hlavní chody, dezerty i sváteční recepty. Tuto moc hezkou knihu si můžete koupit zde.
První a poslední fitness kniha – Andy Pavelcová
Andy je nejen autorkou této knihy, ale také autorkou cvičebního programu FITFAB Strong, který si můžete zacvičit na tomto odkaze. Některá videa jsem cvičila i já a moc se mi to líbilo, proto jsem byla zvědavá i na knihu, kterou Andy vydala.
Dozvíte se v ní jak začít se cvičením, užitečné rady nejen do začátků a něco o motivaci. Zmínka je v knize i o stravě, kde si můžete přečíst mýty ve výživě a nutriční tipy. To jsou informace, které najdete hned v úvodu knihy. Největší část ale obsahují informace o cvičení, kde se seznámíte s nejrůznějšími cviky na břicho, hýždě i stehna. Jednotlivé cviky jsou vždy detailně popsány jak je cvičit správně, dozvíte se i časté chyby při cvičení jednotlivých cviků i praktická využití. U každého cviku najdete také informaci o tom, jak konkrétní cvik cvičit na kterou stranu i kolik opakování.
Pokud tedy s cvičením začínáte a nejste si úplně jistí, jestli jednotlivé cviky cvičíte správně, je tato kniha přesně pro vás.
Hravé fit recepty – Barbora Svobodová
Kuchařka od Barči zaměřená na sladké recepty, kterých v knize najdete 77. Jsou to všechno jídla, která si připravíte z běžně dostupných surovin. Líbí se mi jednoduchost receptů, většina z nich má snadné a rychlé postupy. I když jsou všechny recepty sladké, můžete je zařadit do svého jídelníčku místo snídaně nebo třeba svačiny.
Když jsem knihu objednávala, byla jsem zvědavá, jaká sladidla Barča použila. Většina receptů je slazena pomocí proteinového prášku, ale najdou se i recepty, které obsahují xylitol, med nebo stévii.
V kuchařce najdete recepty i na tradiční dezerty jako je štrůdl, tiramisu nebo rýžový nákyp.
Tuk není nepřítel – Jitka Egressy
Jak už název knihy napovídá, jedná se o knihu, kde se dozvíte spoustu informací o tucích. Líbí se mi, že Jitka sepsala knihu, která je podložená vědeckými výzkumy týkající se výživy a pohybu. Dozvíte se o zvýšené hladině cholesterolu a jejich příčinách, jaký má na naše tělo vliv fruktóza, ale i něco o dlouhotrvající sportovní zátěži a spoustu dalších zajímavých zjištění.
Kniha je moc hezky napsaná, je velmi čtivá a plná zajímavých informací. Je rozdělena na čtyři části, první část se věnuje stravování, druhá část pohybu, třetí část obsahuje recepty a čtvrtá zdravé cvičení.
Moc se mi líbí kapitola o čtení etiket, kde Jitka detailně popisuje i triky výrobců, kteří se nám díky různým názvům snaží do jídla cukr za každou cenu přidat. Dále mě zaujala kapitola o sezení, protože to je v dnešní době velký problém. Většinu dne prosedíme u počítače a poté se divíme, že mají všichni problémy se zády. Najdete tady nějaké tipy, jak celodennímu sezení předcházet.
Tuto knihu doporučuji všem, kteří se chtějí v oblasti zdravého životního stylu dozvědět zase něco navíc.
Bylinková první pomoc – Martin Ježek
Poslední knihu, kterou bych vám ráda představila, je tato kniha plná bylinek. Přiznám se, že bylinky mám moc ráda, doma jich spoustu pěstujeme a používáme je nejen na čaj, ale i na spoustu dalších věcí.
V této knize se hned v úvodu dozvíte, jak na domácí výpěstky, jak bylinky dávkovat (protože některé mohou být i nebezpečné a mohli bychom si velkým nebo špatným dávkováním i ublížit) i metody přípravy bylinek. Poté už v knize najdete vždy určitý problém o kterém se dočtete, jak se projevuje, co ho způsobuje, jaká je prevence a jak se daného problému zbavit. Kdybych měla zmínit nějaké problémy, které jsou v knize řešeny, tak je to třeba akné, bolest hlavy, ekzémy, kašel, nadýmání, vysoký krevní tlak a mnohé další.
V poslední části knihy najdete kontraindikace – seznam bylinek a informací o nich. Kdy se daná bylinka nesmí používat, co může způsobit předávkování a na co si dát pozor. Kdybych to měla shrnout, taková kniha se v žádné domácnosti neztratí.
1 komentář. Nechte nové
Děkuji za skvělé tipy, určitě využiju až budu v prosinci vymýšlet vánoční dárky :).