Čejkovické bylinkové slavnosti

Každoročně se konají každý první víkend v září Bylinkové slavnosti, které pořádá firma Sonnentor. Je to největší akce v roce, kterou Sonnentor pořádá. U nás doma už se z toho stala taková tradice, letos jsme Bylinkové slavnosti navštívili již po třetí. Tuto firmu a její produkty máme s Tomem moc rádi, takže vám o celé události ráda napíšu podrobnosti. Jak tato akce probíhala a co všechno se tam událo? To si můžete přečíst v následujícím článku.

Do Čejkovic jsme vyrazili hned ráno, protože jsme chtěli stihnout hned první přednášku, kterou tam měla úžasná Margit Slimáková. Předpokládám, že tuto dámu nemusím úplně představovat, ale kdyby tu přece jen byl někdo, kdo ji nezná

PharmDr. Margit Slimáková
Jedná se o specialistku na zdravotní prevenci a výživu. Margit má vystudovanou farmacii a dietologii a pracovala v Německu, Číně, Francii i USA. Napsala také svoji knihu, která nese název Velmi osobní kniha o zdraví, kterou můžete zakoupit v každém knihkupectví. Píše svůj blog, kde pravidelně publikuje články, které jsou podloženy vědeckými studiemi. Natáčí taky videa na svůj kanál, který najdete na youtube pod názvem Margit tv. Pokud vás zdravý životní styl baví a chcete se v něm  pravidelně dozvídat nové a nové informace, doporučuji Margit sledovat, případně její přednášky navštívit.

V Sonnentoru na Bylinkových slavnostech měla přednášky dvě. Jednalo se o Zdravou výživu v pohodě a Prevenci a terapii výživou. Třetí přednáška byla formou diskuze, kde bylo možné se během hodiny Margit na cokoliv zeptat. Margit během přednášek zmiňovala třeba to, že pravidelný pohyb a nekuřáctví dokáže zabránit 90 % cukrovky druhého typu, 80 % nemocí srdce a cév a 30 % nádorových onemocnění. To jsou tak vysoká čísla, které bychom si všichni měli uvědomit. Probíralo se spoustu dalších témat, ale to si nechám na samostatný článek, kde se o tom rozepíšu více.


Ochutnávka biočajů a koření Sonnentor

Co by to bylo za akci pořádanou Sonnentorem, kde by nebylo možné ochutnat jejich skvělé produkty? Vydali jsme se tedy do míst, kde tyto ochutnávky probíhaly. Každý si mohl půjčit hrníček a postupně jednotlivé čaje ochutnávat. Mezitím jsme ochutnali i směsi koření, které byly namíchány v pomazánkovém másle.

S Tomem jsme vybrali naše favority a potom se přesunuli do podnikové prodejny, kde jsme si naše favority koupili i domů. Je to takový tip i pro vás, často se mě ptáte na koření, které je dobré používat, aby nebylo plné éček, solí a dalších věcí, které jsou běžně dostupné v supermarketech a do koření rozhodně nepatří. Sonnentor má spoustu druhů přes gulášové koření, pikantní koření, polévkové, grilovací a mnohé další. Na to, že se jedná o koření z ekologického zemědělství, se cena pohybuje od cca 60 Kč. Koho by to zajímalo více, přidávám odkaz na eshop, kde se můžete dozvědět více, případně si nějaké koření zakoupit. Najdete ho ale i ve zdravých výživách.

Zero waste jarmark

V celém areálu probíhal i jarmark, kde bylo možné zakoupit si spoustu zdravých produktů. Stánky tam byly od Tierra verde, Country life, PRO-BIO, Biopekárna Zemanka, Lifefood a mnohé další. My jsme si všechny stánky poctivě prošli a někde jsme si i nakoupili.

Nejvíc produktů jsme si odnesli od stánku Tierra verde, kde jsme si pořídili především prostředky na praní, tedy prací prášky. Snažíme se doma nejen zdravě jíst, ale dbát i na další věci, jako jsou ekologické prostředky a kosmetika. Ohledně bio kosmetiky mluvila i ve svých přednáškách Margit. Přiznám se, že jsem zatím jsem tohle moc neřešila, ale v budoucnu bych to chtěla určitě změnit. Pokud máte nějakou svoji oblíbenou značku, budu moc ráda, když mi ji napíšete dolů do komentáře. Klidně můžete zmínit i nejoblíbenější produkty od konkrétních značek, ráda vyzkouším.

Exkurze do výroby čajů

V rámci Bylinkových slavností se konaly každých 15 minut i exkurze, kde jste se mohli dozvědět spoustu informací o tom, jakou má firma filozofii, o co se snaží, kde bere bylinky a jak celý proces výroby čajů funguje. Tyto exkurze tam jsou pořádány denně, takže pokud se rozhodnete toho voňavé místo navštívit, určitě exkurzi nevynechejte. Ta vůně bylinek je neskutečná a exkurze pro vás bude opravdu přínosná.

Bohatý program i pro děti

Pokud jste přijeli do Čejkovic i s dětmi, udělali jste dobře. Pro ně byl připraven opravdu bohatý program včetně soutěží, her, dokonce i dětský kolotoč. Na pódiu se představili i herci z nedalekého Slováckého divadla a později také divadlo Víti Marčíka, na které se díval chvilku i Tom. Dále byla pro děti připravena naučná stezka, malování na obličej, stezka bosou nohou i obří houpací síť. Takže ti z vás, kteří letos akci nestihli, případně o ní ani nevěděli, mohou dorazit příští rok. Akce se koná každoročně a děti to bavilo i přesto, že venku bylo krásných 33 stupňů.

Hrála tam skvělá Varmužova cimbálová muzika a o jídlo se postarala restaurace Rebio, která připravila spoustu vegetariánských jídel právě s kořením Sonnentor. Na akci se nám moc líbilo a slibujeme, že příští rok dorazíme zase :).

Míša

1 komentář. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami