Kuchařka: Jak to všechno začalo?

 

Myšlenka napsat knihu plnou zdravých receptů mě provázela více než dva roky. Když jsme v roce 2014 začaly společně s mojí ségrou vařit a fotit naše oblíbené zdravé recepty, o kuchařce jsme tenkrát ani nesnily. Ale od založení Fitness receptů uplynuly už čtyři roky a já mám už téměř rok kuchařku v knihkupectví.

Tištěná kuchařka je na světě a vy si teď můžete přečíst článek, jak se mi to povedlo a které překážky mě na cestě potkaly. Dozvíte se, jak celý proces probíhal a jak to všechno celé nakonec dopadlo.

O kuchařce jsme začaly více přemýšlet v březnu roku 2016, kdy jsme pravidelně přidávaly recepty na naši stránku na Facebooku. Bylo to období, kdy Facebook ještě neovlivňoval dosah příspěvků, takže se naše recepty dostávaly ke všem, kteří naší stránce dali „to se mi líbí“. Recepty měly i přes 300 sdílení a 1,5 tisíc lajků. V tu dobu se nám začaly množit dotazy od vás, fanoušků, jestli tištěnou kuchařku plánujeme.

Přiznám se, že jsme tenkrát o vydávání knih nevěděly absolutně nic. Nevěděly jsme jak na to, co je k tomu potřeba ani kolik to stojí. To byl také důvod, proč jsme kuchařku v tomto roce vůbec nevydaly. Prostě a jednoduše – nevěděly jsme jak na to, takže jsme se do toho vůbec nepustily.

NABÍDKA Z NAKLADATELSTVÍ

Na jaře loňského roku mi přišla nabídka z nakladatelství Albatros, kteří měli zájem nám kuchařku vydat. Tenkrát jsme se na konkrétních podmínkách nedomluvili, protože jsme to nestíhaly termínově. Já jsem byla rozhodnutá vydat kuchařku na podzim tak, abychom stihli předvánoční trh. Bohužel se mi v tu dobu sešly i státnice na vysoké škole, díky kterým jsem nebyla schopná termín odevzdání kuchařky dodržet. Proto jsme se tenkrát nedomluvili, ale možnou spolupráci jsme nechali otevřenou.

VYDÁVÁME KNIHU

Jakmile jsem měla po státnicích, opět se mé myšlenky ke kuchařce vrátily. Kačka mi odjela pracovně na rok do zahraničí, nezbylo mi tedy nic jiného, než se do toho pustit sama. Tedy – ne úplně sama. Kdyby při mně nestál můj přítel Tom, který mě v tom neustále podporoval a přesvědčoval mě, že to společně zvládneme, pravděpodobně bych se do toho nikdy nepustila.

Začali jsme tedy společně zjišťovat informace o tom, jak je vůbec možné si vlastní knihu vydat, co je potřeba všechno zajistit, domluvit a udělat. Hned první překážka nastala v tom, že jsem doposud všechny recepty fotila pouze telefonem. Fotky byly hezké, ale nebyly natolik kvalitní, aby mohly jít do tisku. S Tomem jsme tedy oslovili společnost Megapixel, kteří nám nejen poradili, jaký fotoaparát a objektiv si pořídit, ale dali nám i spoustu užitečných rad, jak se zrcadlovkou zacházet. Měli jsme tedy foťák i objektiv, ale neměli jsme žádné pozadí, na kterém bychom jídla fotili. Takže jsme vzali obkladové palubky, šrouby, vrtačku, bílou barvu a začali jsme tvořit. Vznikla nám bílá dřevěná deska, na které vznikly nejen všechny recepty, ale i titulní strana knihy.

focení titulní strany

Vybavení jsme tedy měli, nezbývalo nic jiného, než udělat velký nákup a začít tvořit. Začal nekonečný kolotoč. Ráno jsme vstali, já jsem naplánovala recepty, které ten den budu tvořit, jeli jsme nakoupit, poté zpět domů, začala jsem vařit, poté aranžovat, fotit, třídit fotky a sepisovat všechny recepty, dokud jsem si je pamatovala. Bylo období prázdnin, venku třicítky, a mně nezbývalo nic jiného, než celé dny trávit u sporáku a trouby. Byly to neskutečně náročné dny, protože jsem musela vytvořit 78 receptů, které jsem musela v polovině srpna odevzdat grafikovi, aby se všechno stihlo včas. Každý večer se mi nechtělo jít ani spát, protože jsem věděla, co mě druhý den hned ráno čeká. Víkend nevíkend. Vstávalo se mi těžce, ale věděla jsem, že každým dnem jsem blíž a blíž své vysněné kuchařce a že už jen pár dnů a já budu mít všechno hotovo. Budu se už jen těšit na ten den, kdy ji budu poprvé držet v ruce.

HOTOVÉ RECEPTY     

Během mého tvoření v kuchyni hledal Tom grafika. Měli jsme to štěstí, že jeho kamarád Matěj, moc šikovný grafik, měl zrovna pracovně volnější období, a tak se toho ujal. Recepty jsem mu včetně textů poslala a naivně si myslela, že to nejtěžší mám za sebou. Neměla. Začal kolotoč zařizování, volání a zjišťování, co všechno musíme udělat. Matěj nám udělal krásnou grafiku celé knihy, upravil všechny fotky a vzniklo nám z toho krásné PDF knihy, ze kterého jsme museli vytvořit knihu hmatatelnou.

VÝBĚR TISKÁRNY

Asi nejvíc zjišťování a zařizování bylo okolo tiskárny. Netušili jsme, co všechno se při takovém tisku knihy řeší. Nejprve jsme obeslali emaily do všech možných tiskáren, které jsme na internetu objevili a čekali, jaké nabídky nám dorazí. Nakonec jsme vybrali dvě tiskárny, které nám nabídli dobrou cenu, rychlé dodání a měli ještě v nejvytíženějším období prostor pro naši knihu. Nevěřili byste, jak těžké je vybrat papír. Strávili jsme hodiny v knihkupectví, prohlíželi knížky a zjišťovali, který papír se jak jmenuje. Po nekonečném vybírání jsme dospěli k závěru a zvolili papír LuxoArt. Poté přišla na řadu gramáž papíru, titulní strana, sazba a spoustu dalších věcí, o kterých jsme nevěděli vůbec nic.

Nejvíce nás překvapila informace, že nám knihu nikdo nedokáže vytisknout tak, abychom si ji mohli fyzicky prohlédnout. Bylo nám řečeno, že tiskárny se složitě nastavují, proto není možné vytisknout knihu jednou. Dostali jsme různé nátisky na papír, který se nám líbil, ale vždy nám bylo řečeno, že barvy budou trošku jiné, že je to pouze nátisk. Nezbývalo nám nic jiného, než objednat tisíce knížek s tím, že vlastně nevíme, jak budou fyzicky vypadat.

HOTOVÁ KUCHAŘKA

Asi si nedovedete představit ten pocit, když mi zazvonil z tiskárny telefon, kde mi bylo řečeno, že mi druhý den knihy přivezou domů. Nemohla jsem spát, neustále se mi honilo hlavou, jak bude kuchařka vypadat. Bude hezká? Bude mít pěkné fotky? Vybrali jsme správný papír? Nebude papír průsvitný? Neměli jsme zvolit vyšší gramáž? Mám jich dostatečné množství? Nebo naopak neměli jsme jich nechat vytisknout méně? Nejen tyto, ale i mnohé další otázky se mi honily hlavou. Říkala jsem si, co s těmi knížkami budu dělat, pokud se to nepovede.

Zazvonil zvonek, kamion před domem a já běžela k němu. Vzala jsem si jednu knihu a listovala. Nedokážete si představit ten pocit úlevy, když zjistíte, že je to nádherná knížka plná krásných fotek. Ze všeho toho stresu a strachu jsem byla najednou plná štěstí.

PLÁNOVÁNÍ PRODEJE

Z kuchařky jsem měla takovou radost, že jsem ihned začala plánovat prodej, objednávat obalovací materiály a Toma jsem pověřila, aby zprovoznil e-shop. Začali jsme knihu fotit a plánovat spuštění prodeje. Jakmile jsme zpřístupnili na webu e-shop, přišla nám první objednávka. Seděli jsme u počítače a měli jsme takovou radost. Ještě jsme o knize nikde neinformovali a už si ji někdo objednal. Naplánovali jsme tedy informativní příspěvek jak na Facebook tak i na Instagram a čekali jsme. Ještě ten den nám přišly desítky objednávek, za které jsme byli neskutečně vděční.

DISTRIBUCE KUCHAŘKY

Blížily se Vánoce a kuchařky se prodávaly víc a víc. Rozhodli jsme se, že prodej podpoříme prodejem v knihkupectví, abychom e-shopu trošku odlehčili a lidé si knihu mohli prohlédnout fyzicky i předtím, než si ji zakoupí. Našli jsme tedy vhodného distributora a knihu rozeslali do všech větších knihkupectví v České republice. Momentálně si ji tedy můžete zakoupit nejen tady na eshopu, ale můžete se na ni podívat i v knihkupectví.

ZÁVĚREM

Chodilo mi tolik krásných pozitivních ohlasů na kuchařku, že jsem se rozhodla, že to nebude kuchařka poslední. Připravit celou kuchařku je náročné, ale stojí to za to 😊.  Už teď vám můžu prozradit, že tvorbu druhého dílu mám již za sebou a už v polovině října by se měla dostat do prodeje. Ale o tom bude článek zase příště.

2 komentáře. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami