Tento měsíc jsem měla opět možnost vybrat si mezi knižními novinkami, které vydává nakladatelství Albatros. Opět jsem se zaměřila na knihy, které zapadají do zdravého životního stylu – ať už kuchařky, nebo knihy zabývající se bylinkami. V následujícím článku je mou snahou vám knihy více přiblížit tak, abyste si o nich udělali bližší představu a dozvěděli se, čím mě konkrétní knihy zaujaly.
Hned na úvod to jsou dvě knihy vhodné nejen pro diabetiky. Pojďme si tedy jednotlivé knihy společně projít a třeba vás některé z nich zaujmou :).
Malá diabetická kuchařka a Dobroty pro diabetiky
Malá diabetická kuchařka obsahuje recepty nejen pro diabetiky, ale pro všechny, kteří se chtějí stravovat zdravě. Recepty obsahují propočty živin a energie. Při onemocnění diabetu je potřeba důležité vybírat si potraviny, které kladně ovlivňují glykémii i hmotnost. V kuchařce najdete recepty, které tělu zajišťují dostatek energie a všechny základní složky pro plnohodnotné fungování. Cílem je, aby hladina cukru po jídle byla co nejblíže zdravému člověku.
V kuchařce najdete recepty členěné do následujících kategorií: polévky, hovězí maso, vepřové maso, drůbeží maso, mleté maso, ryby, těstoviny, rýže a obiloviny, zelenina a luštěniny, saláty, pomazánky a moučníky. Líbí se mi, že na začátku knihy najdete i povídání ohledně diabetu, o sacharidech v potravinách i jak vybírat vhodné potraviny.
Druhá zmíněná kniha, ve které najdete přes 60 receptů, zajišťuje sladkou chuť v jídlech díky ovoci, případně jsou doslazována stévií či medem. Recepty, které nepatří do „sladké“ kategorie, jsou nízkosacharidové. Recepty tedy využijí nejen diabetici, ale i ti, kteří chtějí ve své stravě cukr omezit. Některé recepty obsahují i informace o tom, jak je udělat bezlepkově nebo bezlaktózově. Abyste mohli využít sezónní potraviny, jsou recepty seřazeny podle ročních období.
Saláty ze Svatojánku – Eva Francová
Kniha, na kterou jsem se ze všech těšila asi nejvíc, byla tato. Saláty dělám moc ráda, ale přiznám se, že v této oblasti úplně kreativní nejsem. Ráda se tedy od Evičky inspiruji a recepty vyzkouším. Líbí se mi rozdělení receptů do kategorie jaro, léto, podzim a zima. Jarní recepty zahrnují převážně ředkvičky, hlávkový salát, rukolu i bylinky. V létě už je to veškerá zelenina i bylinky, protože je jejich největší sezóna. S podzimem přichází už dýně, řepa, zelí i ořechy. Zima salátům úplně nepřeje, ale Evička do nich zařazuje luštěniny, obiloviny, houby, zelí a kořenovou zeleninu. Kuchařka obsahuje téměř 100 salátových receptů a já vás budu průběžně informovat o tom, které jsem vyzkoušela a jak mi chutnali.
Veganské sýry – Janice Buckinghamová
Kniha, která mě nejvíce zaujala svým názvem, je určitě tato. Překvapilo mě, že obsahuje dokonce 70 receptů na rostlinné sýry. V knize najdete snadné recepty na jednoduché veganské sýry, podle nichž si vyrobíte chutné a krémové sýry, které jsou srovnatelné se sýry klasickými. Doma si tedy můžete vyrobit zrající parmezán, čedar nebo cottage a zjistíte, že k přípravě můžete použít ořechy, semínka, luštěniny nebo třeba květák. Oceňuji, že suroviny, ze kterých sýry budete vyrábět, jsou běžně dostupné v supermarketech.
V knize najdete základní kroky k přípravě sýrů, základní suroviny, sýrové omáčky, pomazánky, měkké sýry, polotvrdé sýry, tvrdé a zrající sýry a nakonec fermentované sýry a sýry s probiotickou kulturou.
Přírodní léčení – Melissa Corkhill
Kniha, která obsahuje spoustu rad, jak vyřešit zdravotní obtíže pomocí přírodních prostředků. Najdete v ní spoustu doporučení, tipy na pěstování bylinek, recepty na výrobu léčivých přípravků a rady, jak s nimi pracovat. Dozvíte se, jak přírodní cestou vyléčit nachlazení, chřipku i bolavá záda. Kniha je rozdělena na jednotlivé části těla u kterých najdete konkrétní doporučení.
Zaujala mě i stránka o deodorantech, kde je součástí i návod, jak si takový deodorant vyrobit doma. Obsahuje jedlou sodu, kukuřičný škrob a esenciální olej. V knize takových návodů, včetně postupů, najdete mnoho, deodorant a mnohé další určitě vyzkouším i já :).