Můj čtenářský deník II.

Tento měsíc jsem měla opět možnost vybrat si mezi knižními novinkami, které vydává nakladatelství Albatros. Opět jsem se zaměřila na knihy, které zapadají do zdravého životního stylu – ať už kuchařky, nebo knihy zabývající se bylinkami. V následujícím článku je mou snahou vám knihy více přiblížit tak, abyste si o nich udělali bližší představu a dozvěděli se, čím mě konkrétní knihy zaujaly. 

Hned na úvod to jsou dvě knihy vhodné nejen pro diabetiky. Pojďme si tedy jednotlivé knihy společně projít a třeba vás některé z nich zaujmou :). 

 

Malá diabetická kuchařka  a Dobroty pro diabetiky

Malá diabetická kuchařka obsahuje recepty nejen pro diabetiky, ale pro všechny, kteří se chtějí stravovat zdravě. Recepty obsahují propočty živin a energie. Při onemocnění diabetu je potřeba důležité vybírat si potraviny, které kladně ovlivňují glykémii i hmotnost. V kuchařce najdete recepty, které tělu zajišťují dostatek energie a všechny základní složky pro plnohodnotné fungování. Cílem je, aby hladina cukru po jídle byla co nejblíže zdravému člověku.

V kuchařce najdete recepty členěné do následujících kategorií: polévky, hovězí maso, vepřové maso, drůbeží maso, mleté maso, ryby, těstoviny, rýže a obiloviny, zelenina a luštěniny, saláty, pomazánky a moučníky. Líbí se mi, že na začátku knihy najdete i povídání ohledně diabetu, o sacharidech v potravinách i jak vybírat vhodné potraviny.

Druhá zmíněná kniha, ve které najdete přes 60 receptů, zajišťuje sladkou chuť v jídlech díky ovoci, případně jsou doslazována stévií či medem. Recepty, které nepatří do „sladké“ kategorie, jsou nízkosacharidové. Recepty tedy využijí nejen diabetici, ale i ti, kteří chtějí ve své stravě cukr omezit. Některé recepty obsahují i informace o tom, jak je udělat bezlepkově nebo bezlaktózově. Abyste mohli využít sezónní potraviny, jsou recepty seřazeny podle ročních období. 

Saláty ze Svatojánku – Eva Francová

Kniha, na kterou jsem se ze všech těšila asi nejvíc, byla tato. Saláty dělám moc ráda, ale přiznám se, že v této oblasti úplně kreativní nejsem. Ráda se tedy od Evičky inspiruji a recepty vyzkouším. Líbí se mi rozdělení receptů do kategorie jaro, léto, podzim a zima. Jarní recepty zahrnují převážně ředkvičky, hlávkový salát, rukolu i bylinky. V létě už je to veškerá zelenina i bylinky, protože je jejich největší sezóna. S podzimem přichází už dýně, řepa, zelí i ořechy. Zima salátům úplně nepřeje, ale Evička do nich zařazuje luštěniny, obiloviny, houby, zelí a kořenovou zeleninu. Kuchařka obsahuje téměř 100 salátových receptů a já vás budu průběžně informovat o tom, které jsem vyzkoušela a jak mi chutnali.

Veganské sýry – Janice Buckinghamová

Kniha, která mě nejvíce zaujala svým názvem, je určitě tato. Překvapilo mě, že obsahuje dokonce 70 receptů na rostlinné sýry. V knize najdete snadné recepty na jednoduché veganské sýry, podle nichž si vyrobíte chutné a krémové sýry, které jsou srovnatelné se sýry klasickými. Doma si tedy můžete vyrobit zrající parmezán, čedar nebo cottage a zjistíte, že k přípravě můžete použít ořechy, semínka, luštěniny nebo třeba květák. Oceňuji, že suroviny, ze kterých sýry budete vyrábět, jsou běžně dostupné v supermarketech.

V knize najdete základní kroky k přípravě sýrů, základní suroviny, sýrové omáčky, pomazánky, měkké sýry, polotvrdé sýry, tvrdé a zrající sýry a nakonec fermentované sýry a sýry s probiotickou kulturou.

Přírodní léčení – Melissa Corkhill

Kniha, která obsahuje spoustu rad, jak vyřešit zdravotní obtíže pomocí přírodních prostředků. Najdete v ní spoustu doporučení, tipy na pěstování bylinek, recepty na výrobu léčivých přípravků a rady, jak s nimi pracovat. Dozvíte se, jak přírodní cestou vyléčit nachlazení, chřipku i bolavá záda. Kniha je rozdělena na jednotlivé části těla u kterých najdete konkrétní doporučení.

Zaujala mě i stránka o deodorantech, kde je součástí i návod, jak si takový deodorant vyrobit doma. Obsahuje jedlou sodu, kukuřičný škrob a esenciální olej. V knize takových návodů, včetně postupů, najdete mnoho, deodorant a mnohé další určitě vyzkouším i já :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami