Vitamíny: Co o nich možná ještě nevíte?

Vitamíny jsou látky, které si až na některé výjimky, tělo nedokáže vyrobit. V našem těle hrají významnou roli, proto je musíme doplňovat potravinami. Společně se sacharidy, bílkovinami a tuky tvoří kostru našeho jídelníčku. Co nastane, pokud nepřijímáme dostatek vitamínů?

Nedostatek vitaminů se může projevit dlouhodobou únavou, nechutenstvím, kožním onemocněním i špatnou fyzickou a psychickou odolností. Absence může způsobit i velmi vážné poruchy. V extrémních případech může dojít až na nemoci jako jsou kurděje nebo Beri Beri. Tyto nemoci jsou však extrémní, člověku s běžnou stravou u nás nehrozí.

MNOŽSTVÍ VITAMINŮ VE STRAVĚ

Nemůžeme jednoznačně říci, že jedno jablko má určité množství vitaminů. Proč? Množství vitaminů ovlivňují různé faktory, jako je odrůda ovoce nebo zeleniny, způsob skladování, ošetření i doprava. Z toho vyplívá, že jablko pěstované v České republice může mít jiné množství vitaminů než jablko vypěstované v jiné zemi. Čím déle se ovoce skladuje, tím množství vitaminu C klesá.

Ke ztrátám dochází při tepelném zpracování, ale i při mytí. Tato ztráta je ovšem nepatrná. Další ztráty zapříčiníme tím, že plody oloupeme. Nejvíce vitaminů se nachází opravdu pod slupkou.

 

FUNKCE VITAMINŮ   

Vitamíny nejsou zdrojem energie, ale ve formě koenzymů se účastní metabolismu živin, tedy přeměny bílkovin, tuků a sacharidů na energii. Jsou důležité pro správné vstřebávání jiných látek, příkladem může být vitamin C a kolagen. V současné době je dokázáno, že vitaminy mají nezastupitelnou roli v prevenci některých onemocnění a jsou schopny posilovat a obnovovat imunitní reakce organismu. V neposlední řadě jsou vitamíny nezbytné pro růst a obnovu nových tkání.

 

VEGANI A B12

B12 je velmi důležitý vitamin pro naše tělo. Pokud ho budeme mít nedostatek, může dojít k chudokrevnosti nebo poruše nervového systému. Jedná se o vitamin, který je rozpustný ve vodě. Co to pro nás znamená? Vitamíny rozpustné ve vodě se až na výjimku vitamínu B12 v organismu neukládají. Pokud se rozhodnete vynechat živočišnou stravu, tělo B12 postrádat nebude až půl roku. Proč? Protože si vytvořilo zásobu. Taková zásoba v těle nějakou dobu vydrží, poté už je nutné vitamin B12 suplementovat. Tento vitamin se vyskytuje pouze v bakteriích, které jsou v půdě. Rostliny zvíře sní a přes něj se dostane vitamin až k nám.

CO MOŽNÁ NEVÍTE O VITAMÍNECH?

  • Vykouření jedné cigarety vám zničí 100 mg vitaminu C.
  • Antikoncepce snižuje hladinu vitaminů, a to především vitamínu B6, B kyseliny listové a vitaminu C.
  • V mužském organismu je spojen vitamin D s testosteronem.
  • Ti z vás, kteří mají vysoký příjem bílkovin potřebují větší příjem vitaminu B6.
  • Že je možné se předávkovat vitaminy, které jsou rozpustné v tucích? Tedy vitamin A, D, E, K.
  • Chilli obsahuje 400krát více vitaminu C, než 1 pomeranč.
  • Vitamin C podporuje snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku.
  • Ačkoliv kysané zelí máme často spojené s vysokým obsahem vitamínu C, obsahuje ho o 50 % méně než zelí čerstvé.

KDE NAJDU NEJVÍCE VITAMINŮ?

Vitamin A – mrkev, avokádo, broskev, meruňky, mango, vnitřnosti, koření, vejce, máslo

Vitamin B – meloun, kiwi, citron, hrušky, rýže, arašídy, hroznové víno, avokádo, mák, žitná mouka, vepřové maso, vnitřnosti, mandle, ovesné vločky, kuře

Vitamin C – červená paprika, černý rybíz, citronová kúra, brokolice, kapusta, jahody

Vitamin D – rybí tuk, žloutek

Vitamin E – listová zelenina, rostlinné oleje, celozrnné obilniny

Vitamin K – listová zelenina

Pokud máte ve stravě málo ovoce a zeleniny, doporučuji smoothie v kombinaci různých druhů ovoce i zeleniny. Zajímavé kombinace najdeš v mé nové kuchařce.

Míša

2 komentáře. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
Chcete-li pokračovat, musíte souhlasit s podmínkami